Podkus u štěněte

Dotaz:

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně podkusu mého 3 měsíčního štěněte s PP. Podkus je momentálně velký cca 1 cm a ráda bych věděla zda je možné ho nějakým způsobem zmírnit, aby dorostl alespoň trochu, mám obavy aby po přezubění nenastal problém s kousáním potravy a kousání se do horního patra.

Děkuji moc za Vaši odpověď

 

Odpověď:

Dobrý den,

Podku lze zmírnit jen v případě, že se spodní špičáky zapichují do horní čelisti (do patra) a to tím, že se tyto zuby co nejdříve vytrhnou.

Jinak lze jen hlídat prořezávání a pravidelně každý měsíc navštívit veterinárního stomatologa (www.vet-stom.cz) a v případě, že se budou jakéholiv zuby- špičáky, řezáky- opírat do patra, tak stav řešit jejich odborným zkrácením.

S pozdravem,

Dr. Slabá

Persistentní mléčné špičáky

Dotaz:

Dobrý večer,
máme 5ti měsíční štěně Shiba Inu s PP, které přezubuje. Ale všimla jsem si, že má ještě mléčné horní špičáky, přestože už má vyrostlé nové. A ještě se mi zdá, že spodní špičák na jedné straně nepřesahuje přes horní dáseň, ale má tendenci růst pod ní. Prosím o radu, jak postupovat, aby zoubky správně vyrostli.
Mockrát děkuji

Odpověď:

Dobrý den, doporučuji navštívit veterinárního stomatologa, důkladně dutinu ústní vyšetřit, a poté rozhodnout o další léčbě.

Pravděpodobně je nutné mléčné zuby vytrhnout, protože mohou odklánět trvalé zuby do nevhodné pozice, při které může docházet k traumatizaci měkkých tkání. To co popisujete u spodního špičáku by mohlo být takovým případem. Je třeba s ošetřením neotálet. Pokud máte zájem o ošetření či vyšetření na našem pracovišti, můžete se na nás obrátit telefonicky nebo se objednat online.

Děkuji.

S pozdravem MVDr. Kateřina Slabá

Podkus

Dobry den,
máme psa Rotvajlera, momentálně má 14 týdnu, s výrazným podkusem (jde o psa s PP, jeho sourozenci tento problém nemají). Všimli jsme si, ze začíná mít problémy s granulemi, proto je namacime a doplnujeme masem z konzervy. Cetli jsme, ze by se podkus mohl srovnat a stravu by bylo vhodne doplnil Caninou vápníkem (pro podporu růstu zubu a kosti). Všimli jsme si ale, ze spodní zub se lehce zapichuje do dásne a to by mohl být problém při prezubovani nebo růstu dolní čelisti. Dostali jsme také radu, ať pejskovi zkusíme zuby viklat a pokusit se je do konce 4 měsíce vytrhnout. Bojíme se ale zasahovat, zaroven ale máme strach plne to ponechat vývoji-třeba pro to můžeme něco udělat a pejskovi pomoct. Jak máme prosím postupovat? Přidávat Caninu do krmiva, viklat zuby nebo to ponechat plne přírodě?
Předem děkuji za čas a odpověď.

Dobrý den,

Pokud si pes kouše do patra, je třeba mléčné zuby vytrhnout, aby ho to nebolelo a také, aby se umožnilo eventuální srovnání čelistí. Jinak se totiž čelisti kvůli špatnému postavení mléčných zubů „zamknou“ ve špatném vzájemném postavení. Doporučuji vyšetření  a trhání u specialisty- je nutné RTG vyšetření před  a po trhání, aby se minimalizovalo riziko poškození trvalých zubů.

Psa je dále třeba sledovat pravidelně u stomatologa každý měsíc, aby nedošlo k poškozování trvalými zuby při a po prořezání a toto poškozování omezit včasným opatřením a nebo zákrokem.

S pozdravem,

Dr. Slabá

 

 

Neprořezaný zub

Dotaz:

Dobrý den,
moje fenka brabantíka, si v 10 týdnech zlomila mléčný špičák. Byla vidět zubní dřeň, proto jí byl druhý den po konzultaci na veterině zoubek vytržen. Týden brala antibiotika a vše se v pořádku zahojilo. Teď je fence půl roku, je kompletně přezubená, ale nový špičák v místě zákroku pořád chybí. Chtěla jsem fenku uchovnit, tak z toho začínám být trochu nervozní. Je možné, že by se tím vývoj nového zoubku nějak narušil? Jak bychom měli nyní postupovat? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

správný postup je zubní RTG vyšetření a podle nálezu další postup. Máte  zubní RTG snímky před a po vytržení mléčného zubu?

Je možné že zub chybí a nebo se pravděpodobněji  neprořezal v důsledku  traumatu nebo infekce.

V tom případě je možné mu ještě v prořezávání pomoci, pokud není zdeformovaný.

Vyhledejte veterinárního stomatologa na www.vetstom.cz nebo se objednejte telefonicky či  online (stomatologické ošetření středně náročné, nejdřívější termín daný den) na www.veterinarni-stomatologie.cz.

S pozdravem Dr Slabá

 

 

Anestezie a onemocnění zubů u starého psa

Dotaz:

Dobrý den, mám dotaz ohledně naší fenky jezevčíka. Je jí 17 let, a od 11 let má špatné zuby, žádný veterinář jí už nechtěl uspávat (prý je na to stará a nemusela by se probudit). Teď má zánět v celé dásni, nateklé tváře, výtoky z nosu. Nemá už žádnou chuť k životu, celý den spí, nechce chodit ven, ale žere normálně.na dotek jí to ale bolí. Moc si nevím rady co s ní mám dělat, nechci aby se nějak trápila.

Odpověď:

Dobrý den,

jaká jsou anesteziologická rizika (zda pes vydrží anestezii) se dá zjistit vyšetřením- celkovým klinickým, vyšetřením krve a podle těchto nálezů eventuálně dalšími doplňkovými vyšetřeními. Pak se dá všechno probrat. Věk není diagnóza. Je možné, že Váš pes je na svůj věk jinak zdravý a zuby ho trápí a ohrožují už i na životě, pokud se bavíme o zánětu čelisti. Pravděpodobné jsou i píštěle do nosu a do očí. Než by se pes dostal k nějakému zákroku, bylo by vhodné mu podat léky, nejlépe současně s vyšetřením krve, aby bylo zřejmé, jestli a jaké léky může.

Pokud máte zájem, můžete se mi ozvat začátkem příštího týdne (tento týden jsme pracovně v zahraničí) a nebo se obraťte na vet. stomatologa- www.vet-stom.cz.

S pozdravem, MVDr. Slabá

 

Měkká strava po extrakci P4 ?

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak dlouho po extrakci zubu P4 má pes dostávat měkkou stravu?
Děkuji

 

Dobrý den, cca 7-10 dní, ale určit by to měl oštřující lékař. Závisí zda rána po extrakci byla zašitá apod.

S pozdravem,

MVDr. Slabá

User Submitted Post

Dotaz:

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jak souvisí vývoj mléčných zubů, konkrétně špičáků na vývoj druhých zubů. Konkrétně když jeden špičák roste do patra jaká je pravděpodobnost že tak stane i po výměně zubů.
Děkuji za odpověď.

 

Odpověď:

Pravděpodobnost je dost vysoká, mléčný zub je třeba včas vytrhnout, k podbrobnějšímu by bylo nutno znát věk zvířete a ideálně jej i vyšetřit. navštivte veterinárního stomatologa, seznam na www.vet-stom.cz.

S pozdravem, Dr. Slabá

dysplazie skloviny, abnormální tvar zubů

dotaz1 dotaz2

Dotaz:

Dobrý den, zajímalo by mě co přesně může znamenat takovéto přezubení, jako je na fotce. Psovi (5m) rostou nové zuby na levé straně jinak, než ve zbytku tlamy. Je možné je vyléčit?

 

odpověď:

Dobrý den, jedná se o trvalé poškození, zuby se prořezávají abnormálně, v abnormálním tvaru a abnormální (dysplastickou) sklovinou, zřejmě  v důsledku místního traumatu ve věku asi 3 měsíců, kdy dochází k vývoji zárodků trvalých zubů v čelisti.  Je třeba udělat RTG vyšetření, počkat pak až se zuby prořežou a poté eventuálně upravit sklovinu na zubech, které bude možné zachovat.. Vyhledejte veterinárního stomatologa.

S pozdravem, Dr. Slabá

Dotaz stoličky morče

Dotaz:

Dobrý den,
naše morčátko má přerostlé zadní stoličky, paní doktorka nám řekla, že je nutné je každé 4 týdny pod narkózou upravovat. Přijde mi, že morče by to nemuselo zvládnout, je možné mu nechat 2 nebo 4 stoličky vytrhnout?
Děkuji
Kopecká

Odpověď.

Vaše veterinářka má pravdu a nikoliv, není vhodné morčeti vytrhávat stoličky, je s tím spojená řada možných komplikací, pravděpodobně by to morčeti dost ublížilo. Z mých zkušeností se zvířata uspávají pravidelně a dožívají se velmi vysokého věku bez problémů. Závisí také na typu použité anestezie (lépe inhalační s monitoringem), ale vidím u některých kolegů že i opakované injekční anestezie mohou být dlouhodobě bez problémů. S pozdravem, Slabá

 

Zuby u morčete

Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na své morče (6let). Byli jsme před třemi týdny na broušení předních zubů. Přestal hlodat veškeré tvrdé věci. Nyní stále nevezme nic předními a vše hlodá zadními. Myslím, že mu už zase povyrostly a nevím co s tím.
Děkuji Lošťák

Odpověď:

Dobrý den,

Řezáky většinou není třeba upravovat častěji než jednou za 4 týdny . U většiny morčat bývá potřeba upravit i zadní zuby, nicméně k tomu je třeba zvíře uspat a ideálně doplnit o rentgenové vyšetření, aby se vše udělalo pořádně. Doporučuji navštívit veterináře, který se věnuje problematice stomatologie drobných savců…Když napíšete odkud jste, mohu poradit.

S pozdravem, Dr Slabá