Podkus u štěněte

Dotaz:

Dobry den mame skoro 4mes RR s pp,ale brali jsme ho s podkusem,nyni ma podkus cca 1-1,5cm,ma granule belcando puppy a 2x za den caninu do jidla.nyni zacina prezubovat,mohlo by se to dotahnout?ma necelych 20kg a caninu ma 1x kavovou lzici zarovnanou 2x za den. Popr cim jeste podporit.dekuji

Odpověď:

Dobrý den, růst čelistí je dán geneticky, žádným krmením ani přídavkem do krmení nic nespravíte. Jestli se to může dotáhnout popravdě nevím, 1,5 cm je hodně… Nejdůležitější je, jestli se spodní špičáky (mléčné i později trvalé) nezapichují do patra nebo dásně, protože to by blokovalo čelisti v tom, aby se „srovnaly“, rostou totiž nezávisle na sobě a patologický  „zámek“, kdy se zuby někam zapíchnou, by mohl zabránit růstu spodní nebo horní čelisti oproti horní nebo spodní… Zapichování zubů způsobuje také významnou bolest, zánět a může mít vážné důsledky, detaily najdete v sekci vady skusu.

S pozdravem,

MVDr. Kateřina Slabá

Dotaz- vředz na místech přiléhajících k zubům

Dotaz:

DSCN5104

Dobrý den,
mám problém se zuby u čínského chocholatého psa.V září 2017 byla fenečka na odstranění zubního kamene,kdy již u předního špičáku mela poškozený pysk.Po odstranění zubního kamene se pysk stále nehojí,některé zuby jí byly vytrhnutyi vrchní stolička,načež ta spodní stolička,která jí zůstala,dráždí dáseň a udělal se jí absces v koutu tlamky.Boule je viditelná i z venku na tlamce.Jak toto nejlépe řešit,půjde stolička jen zbrousit,aby špička nezasahovala do dásně a koutku nebo se bude muset vytrhnout?To stejné se špičákem,místo,kde měla být ještě dáseň je po ostranění zubního kamene je špičák drsný a stále jí to dráždí pysk.Děkuji moc za odpověď.Posílám fotografie.
S pozdravem
Michaela Vašková

odpověď:

Dobrý den,

bohužel fotografie není dost ostrá a i tak bych se na základě jednoho snímku nemohla rozhodnout. Musela bych psa vidět, pravděpodobně i nechat vyšetřit krev, zda není nějaký celkový problém. U takovýchto onemocnění se může zvážit více možností léčby a je třeba je prodiskutovat, od léčby léky až po vytržení zubu. Vše je třeba uvážit  a probrat a hlavně psa klinicky vyšetřit a udělat v sedaci RTG snímky, abychom mohli dobře posoudit stav pacienta.

Mrzí mne, že Vám nemohu dát konkrétnější odpověď, doporučuji se obrátit na lékaře, který se více stomatologii věnuje, seznam na wwww.vetstom.cz.

Jsme s pozdravem, Dr. Slabá

Individuální workshopy

 Nově od roku 2018 nabízíme:

Individuální workshopy s MVDr. Kateřinou Slabou,

ARVET - Katerina Slaba

Témata:
intraorální RTG- polohování
intraorální RTG- interpretace
uzavřené extrakce
chirurgické extrakce
parodontální chirurgie
ortodoncie- nákusná ploška, elastický řetízek, prodloužení korunek…

základy endodoncie- vitální amputace pulpy u čerstvě zlomených zubů…

Další témata dle přání účastníka, možná po domluvě (emailem nebo telefonicky).
Teoretický krátký úvod podle potřeby a tématu, poté praktická výuka.
Termíny v pracovní dny dle domluvy dle možností, převážně odpoledne.
Trvání workshopu 4 hodiny, s krátkou pauzou na svačinu (zajistíme čaj, kávu, drobné občerstvení).
Individuální přístup, intenzivní výuka, zkušený lektor se věnuje pouze Vám!
Není třeba čekat, až se na téma, které si potřebujete osvojit bude pořádat hromadný workshop!
Doporučujeme si přivézt vlastní nástroje, se kterými je účastník zvyklý pracovat, nicméně plné instrumentárium je k dispozici, spotřební materiál zajistíme.
Pro detailní informace mě prosím kontaktujte.

Cena 6050,- vč. DPH + spotřební materiál (výplňový materiál, cementy apod.) Informace k platbě obdržíte mailem.

Stomatologické workshopy se Samohýlem

Použití koferdamu při ošetření akutně zlomeného zubu.

Použití koferdamu při ošetření akutně zlomeného zubu.

pozvanka_stomatologicky workshop_CMYK

 

Srdečně zvu na workshopy, které budeme vyučovat spolu s Dr. Fichtelem, dlouho se mnozí ptáte, kdy už budeme vyučovat chirurgické extrakce- pro Vás je první workshop a pro pokročilé jsme připravili na druhý den preparace tvrdých zubních tkání (preparace kavity, ošetření zubního kazu, dysplazie skloviny apod.) a základy endodoncie. Budeme se těšit, pozvánka s programem a detaily – klikněte výše.

 

Dotaz: extrakce molárů u morčat

023884-x-0000193d-3 023884-x-0000193e-3 023884-x-0000193d-3 023884-x-0000193e-3

Dotaz:

Dobrý den,

morčeti museli být odstraněny 2 stoličky, jedna plně prorostlá kořenem skrz kost a jedna vedlejší, jelikož se začali doslova drolit a morče nechtělo jíst. Po extrakci se morčeti výrazně ulevilo, začalo mít opět schopnost jíst trávu, granule, zeleninu, seno, okusovat vetvicky, po nějakém case mu byli vytrženy i protilehlé 2 horní stoličky, které překáželi a přerustali do tváře. A najednou to vypadá, že se i přední hlodáky opět obrušují, dokonce to vypadá, že se i zbývající stoličky (ačkoliv mnohé také protostlé) rovnoměrně obrušují. Nicméně, morče je 6 měsíců po extrakci dolních stoliček a dáseň se přesto zcela ještě neuzavřela (přestože dáseň u vytržených horních stoliček během pár tydnu ano)- kvůli tomu tam stále zatéká něco, a morčeti se pod čelistí dole v tom místě dělají zřejmě malé abscesy s hnisem, který není ani trochu cítit, nyní se čeká na rozbor. Poslala jsem svůj dotaz panu Jeklovi do brna a on mi odpověděl, že: Dobrý den,
dle RTG snímků to vypadá, že v místě nad extrakcí zubů je novotvořená kost, která pravděpodobně zabraňuje uzavření chirurgické rány. Doporučuji tuto novotvořenou kost odstranit. Známky celkové demineralizace na RTG nejsou patrné. Ostatní změny souvisejí s onemocněním dentice. Podání vitamínu D bych tedy v tuto chvíli nedoporučil.
Nicméně absolutně netušíme kterou kost myslí, jelikož jste vysloveně specialistka na zuby, pomohla byste mi to určit,abych to mohla předat svému veterináři ? Moc byste mi s tím pomohla, jelikož si nedokážu vysvětlit jakto že žere lépe než kdykoliv jindy, ani ty abscesky co se ji delaji ji vubec neprekaz v jidle, ale ta dasen se proste ne ne uzavrit. Přikládám RTG snímky. Mnohokrát děkuji za jakoukoliv odpoved.

Odpověď

Dobrý den, myslím, že pokud nevíte co Dr. Jekl myslí, bylo by dobré se zeptat jeho. Každopádně by hlavně měl RTG nález interpretovat a řešit ošetřující lékař, protože diagnóza je vždy skládanka všech nálezů a jenom na základě RTG po mailu provádět nějaké závěry je obtížné a obecně by mohlo  být zavádějící.

Podle mě myslí Dr. Jekl kost , která je vidět na rtg snímku pod červenou šipkou, ale je asi obtížné to vysvětlovat Vám, jako majiteli, natož po mailu. Pokud si Váš ošetřující lékař neví s pacientem rady, doporučuji, aby Vás odeslal na pracoviště, kde jsou schopni takový stav komplikací po extrakci řešit, Dr. Jekl je specialista a určitě se Vám bude rád věnovat.

Přeji, ať se vše řádně vyřeší a jsem s pozdravem

MVDr.Slabá

Dotaz: spodní špičák se zapichuje do dásně

Dotaz:

Dobrý den. Chtěla bych se na Vás obrátit s dotazem ohledně vady špičáku. Moje fenka má špatně narostlý špičák (jeho špička zasahuje do vrchní dásně). U jednoho stomatologa jsem již byla a bylo mi řečeno, že čelist je v pořádku a zub má místo na to aby se posunul. Vzhledem k tomu, že je to problém při uchovnění (díky podezření na genetickou vadu) bych se chtěla zeptat, zda je možnost zjistit, zda je tento problém způsoben opravdu genetickou vadou či nikoli? Mockrát Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

nevím jak moc je problém u Vašeho psa vážný, pokud se zapichuje do dásně, pak to v pořádku není a v naprosté většině případů je třeba s tím něco dělat. Vada se považuje za genetickou, žádné typy této vady, které by nebyly geneticky podmíněné, neexistují. Abych Vám mohla říci něco bližšího, musela bych psa vidět.

S pozdravem,

Dr. Slabá

Dotaz: přerostlé zuby u morčete

Doraz:

Dobrý den…moje morče má misto dvou spodních předních zoubků tři a ten jeden navíc mu přerůstá…když půjdu k veterináři na zákrok,kolik to asi bude stát?

Dobrý den,

Ceny zákroků mezi veterináři se mohou výrazně lišit, podle vybavení pracoviště, množství personálu, velikosti pracoviště, úrovně péče…Pokud se jeví, že morče má zub „navíc“ bylo by určitě vhodné morče přispat a zrentgenovat, aby zub nebyl rozštíplý apod.

S pozdravem,

Dr. Slabá

Dotaz: spodní špičáky se zapichují do dásně, podkus

Dotaz:

Dobrý den, byla jsem na Vás odkázána, že se na Vás mohu obrátit s radou ohledně předkusu našeho štěněte. Máme dvě šťěňátka VOK, sestry, jedná má předkus, kdy spodní špičáky se jí zapíchávají do dásně lehce a i během skusu skřípe zuby. Příkládám i fotografie (první dvě), předkus se trochu zvětšil,nevíme zda se s tím dá něco dělat, aby spodní čelist poporostla. Bylo nám řečeno už mnoho, ale my nevíme u dvou předchozích VOK jsme se s tím nesetkali. Někdo říká nechat to být, po přezubení se to může spravit samo,bylo nám i porazeno spodní špičáky vytrhnout, když jsou mléčné. Druhá fenečka předkus nemá, jen jí pravý spodní špičák neroste ven, ale dovnitř, kdy jí utvořil díru nahoře v dásni a ta se mi moc nelíbí (poslední fotografie). Prosím Vás dá se s tím u obou něco dělat? Moc děkuji,už nevím jak bych jim pomohla.
Děkuji a hezký den,
Lenka

 

 

dotaz 1 dotaz 3 dotaz 2

Odpověď

Dobrý den,

jednoznačně je třeba s tím něco dělat, protože pokud se mléčný špičák zapíchne do dásně, zablokuje tak vlastně růst spodní čelisti, který by ještě vadu skusu mohl vyrovnat nebo zmírnit. Navíc se jedná o bolestivý stav. Takže doporučuji extrakci co nejdříve, je třeba šetrná extrakce se zubním RTG před i po, tudíž nejlépe u stomatologa- seznam najdete na ww.vet-stom.cz.

S pozdravem,

Dr. Slabá