Dotaz stoličky morče

Dotaz:

Dobrý den,
naše morčátko má přerostlé zadní stoličky, paní doktorka nám řekla, že je nutné je každé 4 týdny pod narkózou upravovat. Přijde mi, že morče by to nemuselo zvládnout, je možné mu nechat 2 nebo 4 stoličky vytrhnout?
Děkuji
Kopecká

Odpověď.

Vaše veterinářka má pravdu a nikoliv, není vhodné morčeti vytrhávat stoličky, je s tím spojená řada možných komplikací, pravděpodobně by to morčeti dost ublížilo. Z mých zkušeností se zvířata uspávají pravidelně a dožívají se velmi vysokého věku bez problémů. Závisí také na typu použité anestezie (lépe inhalační s monitoringem), ale vidím u některých kolegů že i opakované injekční anestezie mohou být dlouhodobě bez problémů. S pozdravem, Slabá

 

Zuby u morčete

Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na své morče (6let). Byli jsme před třemi týdny na broušení předních zubů. Přestal hlodat veškeré tvrdé věci. Nyní stále nevezme nic předními a vše hlodá zadními. Myslím, že mu už zase povyrostly a nevím co s tím.
Děkuji Lošťák

Odpověď:

Dobrý den,

Řezáky většinou není třeba upravovat častěji než jednou za 4 týdny . U většiny morčat bývá potřeba upravit i zadní zuby, nicméně k tomu je třeba zvíře uspat a ideálně doplnit o rentgenové vyšetření, aby se vše udělalo pořádně. Doporučuji navštívit veterináře, který se věnuje problematice stomatologie drobných savců…Když napíšete odkud jste, mohu poradit.

S pozdravem, Dr Slabá

Cena broušení zubů u morčat

Dotaz:

DOBRÝ DEN, CHCI SE ZEPTAT KOLIK TAK ORIENTAČNĚ STOJÍ BROUŠENÍ ZUBŮ U MORČAT.

Odpověď:

Dobrý den,

cena se nyní pohybuje v relaci od 1000,- za opakované broušení bez RTG vyšetření až k cca 2500-3000 za první úvodní diagnostiku, RTG vyšetření celé dutiny ústní včetně intraorálního RTG, pokud se bavíme o broušení všech zubů. Pokud se jedná jenom o řezáky, ty se dají brousit u některých morčat i bez anestezie, tam je cena někdy do 500,-, z hlavy přesně nevím. Ceny jsou bez DPH , zahrnují inhalační (nejbezpečnější) anestezii.

S pozdravem,

Dr. Slabá

Nadpočetné zuby

Dotaz:

Dobrý den, po včerejší telefonické domluvě zasílám fotku našeho 9 měsíčního AST, který má o 2 horní řezáky navíc. Prosím zda mi poradíte, jak můžeme dále postupovat. Děkuji a přeji krásný den.

Odpověď:

Dobrý den, objednejte se prosím ke konzultaci- na těchto webových stránkách je odkaz na online rezervaci, v ranních nebo poledních hodinách/služba je konzultace a zvolte si ošetřujícího lékaře: MVDr. Kateřina Slabá.

Vše důkladně probereme a hlavně potřebuji psa vyšetřit a to nejen tlamu (tam potřebuji klinické vyšetření a RTG vyšetření).  Pokud byste chtěli i RTG vyšetření, je třeba na to pejska přispat, objednejte se prosím v ranních hodinách na stomatologické ošetření jednoduché. Děkuji a budu se těšit, s pozdravem,

Dr. Slabá

coudy_zuby

Korektní skus?

skus2skus 1

Dotaz:

Dobrý den, mám 10 měsíční štěně rotvajlera, a nejsem si jistá, zda má korektní skus, můžete mi prosím poradit?
Děkuji

Odpověď:

Podle fotografií nelze kompletně skus posoudit, chybí možnost posouzení vztahu premolárů, podle fotografie je obtížné dokonale vše posoudit, nicméně podle toho co vidím by neměl být zásadní problém, zejména z hlediska zdravotního. Z hlediska výstavního/chovatelsko-estetického to asi není dotaz na mne, spodní řezáky se mi nezdají všechny v oblouku, je tam asi mírné stěsnání, ale nemohu bez otevření dutiny ústní posoudit… Doporučuji osobní konzultaci u veterinárního stomatologa.

S pozdravem, Dr. Slabá

 

Nová adresa a telefon

Od nového roku pro vás chystáme novou stomatologickou veterinární ordinaci v Písku na adrese: třída Národní svobody 30, nové telefonní číslo bude 737 168 324!

Pozvánka na Výroční konferenci ČAVLMZ, přednášky Dr. Slabé z oboru stomatologie

CZ_program2

„Stomatologické kazuistiky interaktivně“- část I a část II

V přednáškách budou interaktivně prezentovány kazuistiky ze stomatologické praxe MVDr. Slabé, která krok za krokem provede u každého případu účastníky diagnostickým postupem a rozhodováním o terapii, do kterého budou zahrnuti formou otázek, hlasování a diskuse. Aktivní zapojení bude vítáno!  Spektrum kazuistik bude pestré, od častých problémů (těch bude více) až k vzácnějším diagnózám (třešinky na dortu, jako v životě), a to v celém rozsahu stomatologie (parodontologie, záchovná stomatologie, endodoncie, stomatologie koček, ortodoncie, čelistní chirurgie, řešení traumatických stavů…).  Samozřejmostí je shrnutí každého případu do  „Co byste si měli zapamatovat“. . Již bylo dost nudných přednášek!

Veterinární stomatologie Praha, Klánovice

MVDr. Slabá ordinuje v Praze- na klinice AZ vet Klánovice 6.9.2018. Zájemci o ošetření volejte na Kliniku A-Z vet, Praha,

Email:    info@azvet.cz,

Tel:        +420 281 971 215

Mob:     +420 603 336 770,

na kontrolu se objednávejte po 30 minutách, délku objednání na případný zákrok prosím předem konzultujte  na slaba.katerina@seznam.cz nebo na tel. 603496589 nebo 382215038.

 

Zánět dutiny ústní u kočky

kaudální stomatitisP1460401P1460457 17.08.2018_Charlin_Bešťáková Barbora_008156-X-00001795-3   17.08.2018_Charlin_Bešťáková Barbora_008156-X-0000179A-3

Kaudální stomatitida ve spojení s gingivitidou je nejčastějším projevem kočičí gingivostomatitidy. Méně často jsou postiženy tváře sliznic, jazyka, patra a jiné měkké tkáně dutiny ústní. Projevem nemusí být jen zhoršená chuť k jídlu, ale i ztráta schopnosti se mýt. Kočka je pak neupravená a u této dlouhosrsté kočky to vedlo k plstnatění srsti, ta byla odstraněna během zákroku. Léčbou volby je samozřejmě multiextrakce – vytržení zubů, zatím první fáze, tzn. premoláry /třeňové tuby) a moláry(stoličky). Ty už i u takhle mladé byly navíc postiženy parodontitidou se ztrátou kosti zjevnou klinicky i rentgenologicky.