User Submitted Post

Dotaz:

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jak souvisí vývoj mléčných zubů, konkrétně špičáků na vývoj druhých zubů. Konkrétně když jeden špičák roste do patra jaká je pravděpodobnost že tak stane i po výměně zubů.
Děkuji za odpověď.

 

Odpověď:

Pravděpodobnost je dost vysoká, mléčný zub je třeba včas vytrhnout, k podbrobnějšímu by bylo nutno znát věk zvířete a ideálně jej i vyšetřit. navštivte veterinárního stomatologa, seznam na www.vet-stom.cz.

S pozdravem, Dr. Slabá

dysplazie skloviny, abnormální tvar zubů

dotaz1 dotaz2

Dotaz:

Dobrý den, zajímalo by mě co přesně může znamenat takovéto přezubení, jako je na fotce. Psovi (5m) rostou nové zuby na levé straně jinak, než ve zbytku tlamy. Je možné je vyléčit?

 

odpověď:

Dobrý den, jedná se o trvalé poškození, zuby se prořezávají abnormálně, v abnormálním tvaru a abnormální (dysplastickou) sklovinou, zřejmě  v důsledku místního traumatu ve věku asi 3 měsíců, kdy dochází k vývoji zárodků trvalých zubů v čelisti.  Je třeba udělat RTG vyšetření, počkat pak až se zuby prořežou a poté eventuálně upravit sklovinu na zubech, které bude možné zachovat.. Vyhledejte veterinárního stomatologa.

S pozdravem, Dr. Slabá

Dotaz stoličky morče

Dotaz:

Dobrý den,
naše morčátko má přerostlé zadní stoličky, paní doktorka nám řekla, že je nutné je každé 4 týdny pod narkózou upravovat. Přijde mi, že morče by to nemuselo zvládnout, je možné mu nechat 2 nebo 4 stoličky vytrhnout?
Děkuji
Kopecká

Odpověď.

Vaše veterinářka má pravdu a nikoliv, není vhodné morčeti vytrhávat stoličky, je s tím spojená řada možných komplikací, pravděpodobně by to morčeti dost ublížilo. Z mých zkušeností se zvířata uspávají pravidelně a dožívají se velmi vysokého věku bez problémů. Závisí také na typu použité anestezie (lépe inhalační s monitoringem), ale vidím u některých kolegů že i opakované injekční anestezie mohou být dlouhodobě bez problémů. S pozdravem, Slabá

 

Zuby u morčete

Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na své morče (6let). Byli jsme před třemi týdny na broušení předních zubů. Přestal hlodat veškeré tvrdé věci. Nyní stále nevezme nic předními a vše hlodá zadními. Myslím, že mu už zase povyrostly a nevím co s tím.
Děkuji Lošťák

Odpověď:

Dobrý den,

Řezáky většinou není třeba upravovat častěji než jednou za 4 týdny . U většiny morčat bývá potřeba upravit i zadní zuby, nicméně k tomu je třeba zvíře uspat a ideálně doplnit o rentgenové vyšetření, aby se vše udělalo pořádně. Doporučuji navštívit veterináře, který se věnuje problematice stomatologie drobných savců…Když napíšete odkud jste, mohu poradit.

S pozdravem, Dr Slabá

Cena broušení zubů u morčat

Dotaz:

DOBRÝ DEN, CHCI SE ZEPTAT KOLIK TAK ORIENTAČNĚ STOJÍ BROUŠENÍ ZUBŮ U MORČAT.

Odpověď:

Dobrý den,

cena se nyní pohybuje v relaci od 1000,- za opakované broušení bez RTG vyšetření až k cca 2500-3000 za první úvodní diagnostiku, RTG vyšetření celé dutiny ústní včetně intraorálního RTG, pokud se bavíme o broušení všech zubů. Pokud se jedná jenom o řezáky, ty se dají brousit u některých morčat i bez anestezie, tam je cena někdy do 500,-, z hlavy přesně nevím. Ceny jsou bez DPH , zahrnují inhalační (nejbezpečnější) anestezii.

S pozdravem,

Dr. Slabá

Nadpočetné zuby

Dotaz:

Dobrý den, po včerejší telefonické domluvě zasílám fotku našeho 9 měsíčního AST, který má o 2 horní řezáky navíc. Prosím zda mi poradíte, jak můžeme dále postupovat. Děkuji a přeji krásný den.

Odpověď:

Dobrý den, objednejte se prosím ke konzultaci- na těchto webových stránkách je odkaz na online rezervaci, v ranních nebo poledních hodinách/služba je konzultace a zvolte si ošetřujícího lékaře: MVDr. Kateřina Slabá.

Vše důkladně probereme a hlavně potřebuji psa vyšetřit a to nejen tlamu (tam potřebuji klinické vyšetření a RTG vyšetření).  Pokud byste chtěli i RTG vyšetření, je třeba na to pejska přispat, objednejte se prosím v ranních hodinách na stomatologické ošetření jednoduché. Děkuji a budu se těšit, s pozdravem,

Dr. Slabá

coudy_zuby

Korektní skus?

skus2skus 1

Dotaz:

Dobrý den, mám 10 měsíční štěně rotvajlera, a nejsem si jistá, zda má korektní skus, můžete mi prosím poradit?
Děkuji

Odpověď:

Podle fotografií nelze kompletně skus posoudit, chybí možnost posouzení vztahu premolárů, podle fotografie je obtížné dokonale vše posoudit, nicméně podle toho co vidím by neměl být zásadní problém, zejména z hlediska zdravotního. Z hlediska výstavního/chovatelsko-estetického to asi není dotaz na mne, spodní řezáky se mi nezdají všechny v oblouku, je tam asi mírné stěsnání, ale nemohu bez otevření dutiny ústní posoudit… Doporučuji osobní konzultaci u veterinárního stomatologa.

S pozdravem, Dr. Slabá

 

Nová adresa a telefon

Od nového roku pro vás chystáme novou stomatologickou veterinární ordinaci v Písku na adrese: třída Národní svobody 30, nové telefonní číslo bude 737 168 324!

Pozvánka na Výroční konferenci ČAVLMZ, přednášky Dr. Slabé z oboru stomatologie

CZ_program2

„Stomatologické kazuistiky interaktivně“- část I a část II

V přednáškách budou interaktivně prezentovány kazuistiky ze stomatologické praxe MVDr. Slabé, která krok za krokem provede u každého případu účastníky diagnostickým postupem a rozhodováním o terapii, do kterého budou zahrnuti formou otázek, hlasování a diskuse. Aktivní zapojení bude vítáno!  Spektrum kazuistik bude pestré, od častých problémů (těch bude více) až k vzácnějším diagnózám (třešinky na dortu, jako v životě), a to v celém rozsahu stomatologie (parodontologie, záchovná stomatologie, endodoncie, stomatologie koček, ortodoncie, čelistní chirurgie, řešení traumatických stavů…).  Samozřejmostí je shrnutí každého případu do  „Co byste si měli zapamatovat“. . Již bylo dost nudných přednášek!

Veterinární stomatologie Praha, Klánovice

MVDr. Slabá ordinuje v Praze- na klinice AZ vet Klánovice 6.9.2018. Zájemci o ošetření volejte na Kliniku A-Z vet, Praha,

Email:    info@azvet.cz,

Tel:        +420 281 971 215

Mob:     +420 603 336 770,

na kontrolu se objednávejte po 30 minutách, délku objednání na případný zákrok prosím předem konzultujte  na slaba.katerina@seznam.cz nebo na tel. 603496589 nebo 382215038.