Příspěvek vložený uživatelem

Foto.jpg

Dotaz:

Dobrý den,

dnes byla naše kočka (Mainská mývalí, 9 měsíců) na kastraci na BUDvet v Č.B. a při intubaci nabyli podezření, že by mohla mít kaudální stomatitidu.
V příloze zasílám foto.

Předem děkuji za Vaší odpověď.
S pozdravem

Tereza Kourová

Odpověď:

Dobrý den, ano, mohlo by se jednat o kaudální stomatitidu, podle fotografie je jen na jedné straně, s čímž jsem se zatím setkala jen jednou, je to vzácné a bylo by vhodné udělat stomatologické vyšetření v sedaci/anestezii, zrentgenovat zuby a pro potvrzení vzít biopsii a poslat na histologické vyšetření. Podle výsledku by potom následovala terapie, to je poměrně složité téma k diskusi a nedá se to tady v poradně smysluplně popsat.

S pozdravem,

Dr. Slabá

 

Podkus u štěněte

50B8B560-D45E-4F7C-9E30-E97C281A11F1.jpeg

Dotaz:

Dobry den, mam 11 tydeni stene vymaraka. Brala jsem ho i s umyslem chovu, bohuzel ma nyni velky podkus. Ted je to cca 6-7mm rozdil. Dolni spicaky ma v horni dasni. Cetla jsem o extrakci zubu pro pripadne vylepseni. Rada bych se teptala, zdali to tedy v tomto veku mam nechat udelat a pak take z vasi praxe, je moznost, ze se mu skus uplne srovna? Dekuji. M. Bilkova (agamysh1@gmail.com)

Odpověď:

Dobrý den, ano, je třeba vytrhnout spodní špičáky, ale nedá se říct, jestli se podkus srovná, zuby se musí vytrhnout také proto, že to toho psa bolí, když si při každém skousnutí poraňuje patro. pro extrakci doporučuji zkušeného veterinárního stomatologa, www.vet-stom.cz, velmi časté je poškození trvalého zubu při nešetrné extrakci běžným veterinárním lékařem.

S pozdravem, Slabá

Spodní špičák se zakusuje do patra

Dotaz:

Dobrý den, prosím o radu ohledně spodního špičáku, který se zakusuje do patra. Nechat co nejdříve vytrhnout? Zub zatím drží pevně, nový zub se ještě neprořezává.
Horní špičáky se už dost viklají, vedle nich se již prořezávájí nové zuby.
Fenka cane corso s PP, stáří 4,5 měsíce.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Ano, je třeba zub nechat coo nejdříve vytrhnout specialistou, už jsme viděla mnoho trvalých zubů poškozených nešetrným trháním.

S pozdravem, Dr. Slabá

 

Zdvojený zub

Dotaz:

Dobrý den, chci se zeptat, mohou na bonitace dle pohledu na zuby u psa jednoznačně určit zdvojený zub I1 , který je u BŠO u nás vylučující vada z chovu, hned záznam do PP nechovná, a to tři měsíce před tím na svodu nic do svodové karty neuvedly. Jen mi jde o to zda pro toto jasné určení vady „zdvojený zub“ stačí pohled pouhým okem. Moc děkuji a přeji hezký den Zádamská

Odpověď:

Dobrý den, bohužel o pravidlech určování chovnosti jedince jako veterinární stomatolog nerozhoduji ani na to nemám žádný vliv. Nemám ani žádné informace, jen zprostředkovaně od klientů-chovatelů. Nedávno jsem jednoho BŠO rentgenovala pro určení, zda se jedná o zdvojení celého zubu nebo jen o rozdvojení korunky (z genetikého pohledu se jedná o stejný proces jen v jiném stavu. rozsahu), podle toho co říkali klienti to ale pro rozhodčí mělo význam. Pokud byste chtěla vědět, o co se u psa jedná, musela abych ho vidět a ideálně i zrentgenovat.

S pozdravem, Dr. Slabá

Zubní kaz u psa

Dotaz: Dobrý den , chci se zeptat zdali se únosu řeší zubní kazy, tak jako u člověka?

odpověď:

Ano, řeší se stejně. Není vhodné psům dávat sladké. Menší kazy lze ošetřit výplní, velmi hluboké kazy, které už zub zničily a infikovaly se někdy dají ošetřit už jen vytržením zubu. Vše závisí na nálezu při stomatologickém vyšetření a RTG intraorálním rentgenem v sedaci.

S pozdravem, MVDr. Kateřina Slabá

Morče má bouli za uchem

Dotaz:

Dobrý den,
měla bych dotaz, mé morče má za uchem bouli s veterinářkou jsme to léčili antibiotiky, které nepomohli a boukle je stále stejně velká, bylo mi rečeno, že s tím může dožít. Dnes jsem si však všimla, že má jeden přední dolní zub nahnědlý a zapáchá mu z tlamičky. Mohlo by to spolu všechno nějak souviset? Veterinářka mi již před tím na nahnědlý zub nic neřekla. (morče je pořád aktivní i v pořádku jí)

Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, mohlo by se spíš jednat o problém spojený s uchem než se zuby, od těch je to za uchem už příliš daleko. Obraťte se na veterinární pracoviště, které se na drobné savce specializuje. Dr Jekl Brno, Dr. Pokorný Starý Plzenec, Klinika na Hůrce, Praha.

S pozdravem, Slabá

Podkus u štěněte

Dotaz:

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně podkusu mého 3 měsíčního štěněte s PP. Podkus je momentálně velký cca 1 cm a ráda bych věděla zda je možné ho nějakým způsobem zmírnit, aby dorostl alespoň trochu, mám obavy aby po přezubění nenastal problém s kousáním potravy a kousání se do horního patra.

Děkuji moc za Vaši odpověď

 

Odpověď:

Dobrý den,

Podku lze zmírnit jen v případě, že se spodní špičáky zapichují do horní čelisti (do patra) a to tím, že se tyto zuby co nejdříve vytrhnou.

Jinak lze jen hlídat prořezávání a pravidelně každý měsíc navštívit veterinárního stomatologa (www.vet-stom.cz) a v případě, že se budou jakéholiv zuby- špičáky, řezáky- opírat do patra, tak stav řešit jejich odborným zkrácením.

S pozdravem,

Dr. Slabá

Persistentní mléčné špičáky

Dotaz:

Dobrý večer,
máme 5ti měsíční štěně Shiba Inu s PP, které přezubuje. Ale všimla jsem si, že má ještě mléčné horní špičáky, přestože už má vyrostlé nové. A ještě se mi zdá, že spodní špičák na jedné straně nepřesahuje přes horní dáseň, ale má tendenci růst pod ní. Prosím o radu, jak postupovat, aby zoubky správně vyrostli.
Mockrát děkuji

Odpověď:

Dobrý den, doporučuji navštívit veterinárního stomatologa, důkladně dutinu ústní vyšetřit, a poté rozhodnout o další léčbě.

Pravděpodobně je nutné mléčné zuby vytrhnout, protože mohou odklánět trvalé zuby do nevhodné pozice, při které může docházet k traumatizaci měkkých tkání. To co popisujete u spodního špičáku by mohlo být takovým případem. Je třeba s ošetřením neotálet. Pokud máte zájem o ošetření či vyšetření na našem pracovišti, můžete se na nás obrátit telefonicky nebo se objednat online.

Děkuji.

S pozdravem MVDr. Kateřina Slabá

Podkus

Dobry den,
máme psa Rotvajlera, momentálně má 14 týdnu, s výrazným podkusem (jde o psa s PP, jeho sourozenci tento problém nemají). Všimli jsme si, ze začíná mít problémy s granulemi, proto je namacime a doplnujeme masem z konzervy. Cetli jsme, ze by se podkus mohl srovnat a stravu by bylo vhodne doplnil Caninou vápníkem (pro podporu růstu zubu a kosti). Všimli jsme si ale, ze spodní zub se lehce zapichuje do dásne a to by mohl být problém při prezubovani nebo růstu dolní čelisti. Dostali jsme také radu, ať pejskovi zkusíme zuby viklat a pokusit se je do konce 4 měsíce vytrhnout. Bojíme se ale zasahovat, zaroven ale máme strach plne to ponechat vývoji-třeba pro to můžeme něco udělat a pejskovi pomoct. Jak máme prosím postupovat? Přidávat Caninu do krmiva, viklat zuby nebo to ponechat plne přírodě?
Předem děkuji za čas a odpověď.

Dobrý den,

Pokud si pes kouše do patra, je třeba mléčné zuby vytrhnout, aby ho to nebolelo a také, aby se umožnilo eventuální srovnání čelistí. Jinak se totiž čelisti kvůli špatnému postavení mléčných zubů „zamknou“ ve špatném vzájemném postavení. Doporučuji vyšetření  a trhání u specialisty- je nutné RTG vyšetření před  a po trhání, aby se minimalizovalo riziko poškození trvalých zubů.

Psa je dále třeba sledovat pravidelně u stomatologa každý měsíc, aby nedošlo k poškozování trvalými zuby při a po prořezání a toto poškozování omezit včasným opatřením a nebo zákrokem.

S pozdravem,

Dr. Slabá