Ultrazvukový zubní kartáček pro psy

Dotaz:

Dobrý den,
řeším zubní plak a zubní kámen u své fenky. Ačkoliv dostává pravidelně různé dentální pamlsky ke kousání, zuby se jí bohužel zanášejí. Narazila jsem na ultrazvukový kartáček pro psy, který má být údajně velice účinný v čištění psích zubů. Máte s tímto výrobkem zkušenosti? Můžete mi jeho pořízení doporučit? Je opravdu účinný? Moc děkuji za odpověď!

Odpověď:

Dobrý den, ano, kartáček mohu doporučit jako součást pravidelné hygieny (pokud jej bud pes akceptovat), musím však varovat, občas se výrobci nebo distributoři neubrání slibovat nemožné, například, že nneí třeba psa uspávat a ošetřovat v anestezii. To nneí pravda a každý pes má chodit jednou ročně na ošetření zubů, aby mohl prožít delší živost ve zdraví a bez bolesti zubů.

S pozdravem,

Dr. Slabá

Podkus

Dotaz:

Dobrý de, řeším podkus 1cm u brazilské fily.Štěně má 5měsíců. Dá se podle něčeho posoudit, že by spodní čelist mohla ještě dorůst a podkus se srovnal?
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

ne bohužel nedá, ale už i to, že teď má podkus svědčí o genetické dispozici k vadě skusu.

S pozdravem, Slabá

Chybějící řezák

Dotaz:

Dobrý den,
máme fenku barevného malého knírače,9 měsíců. Nedávno jsme zjistili, že ve spodní řadě má pouze 5 řezáků místo 6. Je nějaká možnost, že je řezák uložený v dásni? mezi těmi řezáky opticky není žádné místo pro 6. řezák. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Ano, je třeba udlat RTG- zubní intraorální snímek v sedaci.

S pozdravem, Dr. Slabá

Růst čelistí

Dotaz:

Dobrý den, četla jsem, že horní a dolní čelist nerostou stejnoměrně.
Moje štěně (6měsíců, trpasličí špic) má momentálně předkus. Není velký, spíše týká jako by 2 prostředních řezáků, ostatní zuby vypadají na klešťový zkus. Řezáky má již vyměněné, špičáky ještě ne.
Chtěla jsem se zeptat, do jakého věku čelisti přibližně rostou? Je šance, že se jí skus ještě upraví sám, nebo se máme hlásit k lékaři a řešit další postup?
Za reakci předem moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, je možné, že se to spraví, nicméně doporučuji pravidelné kontroly jednou měsíčně u veterinárního stomatologa (www.vet-stom.cz), aby se včas odhalil  a případně řešit traumatický skus.

S pozdravem, Slabá

Lymfoplasmocytární gingivostomatitida

Dotaz:

Dobrý den, Moje kočka MCO 4 roky stará, má diagnostikovánu kočičí lymfoplasmocytární gingivostomatitidu – Co se s tím dá dělat?
Bylo navržena extrakce všech zubů na jednou, kočka je po roční léčbě depomedrolem, v současnosti váží 4 kg, při vyšetření krve má vyšší globuliny,, to prý souvisí se stavem tlamy, hraničně vyšší leukocyty by měly být řešeny podáním
antibiotik po vytrhání zubů, nižší draslík prý bude třeba doplnit.
Je možné jiné méně invazivní řešení konzervativní léčbou na podporu imunity? Nebo s jednorázovou extrakcí souhlasíte?
Děkuji za odpověď.
Ludmila

 

Odpověď:

Ano, s navrženým postupem v zásadě souhlasím. Na našem pracovišti provádíme multiextrakce ve dvou fázích, nejprve premoláry a moláry a teprve při neodstatečném efektu pokračujeme dále. Poslední studie ukázaly, že mezi vyrtháním všech a jen premolárů a molárů nebývá co se týče terapeutického efektu významný rozdíl. Podpora imunity a jakákoliv medikamentózní léčba je v současné době vyhrazena pro kočky s refrakterní stomatitidou- t.j. když nereagují na vyrthání zubů, předtím nemá smysl.

S pozdravem, MVDr. Slabá

Spodní špičák roste za horní

Dotaz:

Dobrý den
Mám 6 měsiční NO. Pravý dolní špičák mu roste jakoby v zákrytu za horním a do patra přímo, kde už je relativně velký „ďulek“. Je možnost že se to srovná samo, nebo je potřeba lékařský zákrok. Druhá strana tam je vše v pořádku. Jedná se již o druhé zuby

Odpověď:

Dobrý den, je potřeba lékařský zákrok, pes si může „vykousat“ díru až do nosní dutiny nebo poškodit nevratně horní špičák. Obraťte se na veterinárního stomatologa www.vet-stom.cz.

S pozdravem, Dr. Slabá

Kaudální stomatitida

Foto.jpg

Dotaz:

Dobrý den,

dnes byla naše kočka (Mainská mývalí, 9 měsíců) na kastraci na BUDvet v Č.B. a při intubaci nabyli podezření, že by mohla mít kaudální stomatitidu.
V příloze zasílám foto.

Předem děkuji za Vaší odpověď.
S pozdravem

Tereza Kourová

Odpověď:

Dobrý den, ano, mohlo by se jednat o kaudální stomatitidu, podle fotografie je jen na jedné straně, s čímž jsem se zatím setkala jen jednou, je to vzácné a bylo by vhodné udělat stomatologické vyšetření v sedaci/anestezii, zrentgenovat zuby a pro potvrzení vzít biopsii a poslat na histologické vyšetření. Podle výsledku by potom následovala terapie, to je poměrně složité téma k diskusi a nedá se to tady v poradně smysluplně popsat.

S pozdravem,

Dr. Slabá

 

Podkus u štěněte

50B8B560-D45E-4F7C-9E30-E97C281A11F1.jpeg

Dotaz:

Dobry den, mam 11 tydeni stene vymaraka. Brala jsem ho i s umyslem chovu, bohuzel ma nyni velky podkus. Ted je to cca 6-7mm rozdil. Dolni spicaky ma v horni dasni. Cetla jsem o extrakci zubu pro pripadne vylepseni. Rada bych se teptala, zdali to tedy v tomto veku mam nechat udelat a pak take z vasi praxe, je moznost, ze se mu skus uplne srovna? Dekuji. M. Bilkova (agamysh1@gmail.com)

Odpověď:

Dobrý den, ano, je třeba vytrhnout spodní špičáky, ale nedá se říct, jestli se podkus srovná, zuby se musí vytrhnout také proto, že to toho psa bolí, když si při každém skousnutí poraňuje patro. pro extrakci doporučuji zkušeného veterinárního stomatologa, www.vet-stom.cz, velmi časté je poškození trvalého zubu při nešetrné extrakci běžným veterinárním lékařem.

S pozdravem, Slabá

Spodní špičák se zakusuje do patra

Dotaz:

Dobrý den, prosím o radu ohledně spodního špičáku, který se zakusuje do patra. Nechat co nejdříve vytrhnout? Zub zatím drží pevně, nový zub se ještě neprořezává.
Horní špičáky se už dost viklají, vedle nich se již prořezávájí nové zuby.
Fenka cane corso s PP, stáří 4,5 měsíce.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Ano, je třeba zub nechat coo nejdříve vytrhnout specialistou, už jsme viděla mnoho trvalých zubů poškozených nešetrným trháním.

S pozdravem, Dr. Slabá