Dotaz – extrakce zubů u starého psa

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o radu, případnou pomoc ohledně odstranění zubního kamene u našeho psíka (Pražský krysařík) Členem naší rodiny se bohužel stal až jako senior a vypadá to, že po celou dobu jeho života nebylo o chrup nijak pečováno. Před měsícem mu zjistili, že infekce se od zubů rozšiřuje dále do nosu. Jediné řešení je okamžité ošetření pod narkózou(pravděpodobně včetně extrakce některých zubů). Za normálních okolností bychom se zákrokem neváhali ani vteřinu, ale vzhledem níže uvedených skutečnostem teď řešíme velké dilema..:
a) Věk (jen odhadovaný-jedná se o nalezence): 16-17 let, b) Šelest (větší srdce levá strana v systole i diastole, la zvětšené), rtg naštěstí čistý (dáváme Enap 2,5 mg 1/4 2x denně), c) Selhávání ledvin. Se psíkem už jsme dvakrát absolvovali třídenní infuz. terapii, přičemž ta druhá (v srpnu min. roku) už nebyla tolik efektivní a zdálo se nám, že jí i hůře snáší. Pro možnost obrázku o jeho stavu ledvin uvádím výsledky z posledních dvou biochemických vyšetření ( z 12.11.12 a z 4.3.13) GLU: 7,64 následně 7,13 mmol/L, UREA: 17,6 násl. 26,2 mmol/L, CREA: 118 násl. 141, BUN/CREA: 38 násl. 46, TP: 68 násl. 66 g/L, ALB: 26 násl. 25 g/L, GLOB: 42 násl. 41 g/L , ALB/GLOB: 0,6 (oba testy), ALT: 15 následně 10 U/L, ALKP: 53 násl. 62 U/L
V současnosti (tak 14 dní) zánět zubů potlačujeme Stomorgylem. Netušíme však jak dlouho psík, vzhledem k jeho poškozeným ledvinám, může tuhle antibiotickou kůru ještě vydržet.
Moc vás tedy prosíme, poraďte nám co by dle vašeho názoru pro něj bylo nejlepší. Pokračovat pouze v tlumení zánětu antibiotiky dokud to ledviny vydrží (obávám se ale že to bude otázka dní nebo týdnů) nebo ho nechat operovat. Přikláníme se k té operaci ale je reálná možnost, že ledviny a srdíčko tu inhalační anestezii zvládnou?? Jen podotýkám, že hafík má stále chuť k životu!! Žere, pije, hlídá, Někdy při hře řádí takovým způsobem jako by mu snad ani nedocházelo, že už je to pán v letech a měl by se tedy aspoň trochu šetřit :-) Předem velice děkuji za odpověď!Kovářová

Dobrý den, k Vaší otázce se nemohu zodpovědně vyjádřit, protože popsané výsledky nejsou to stejné, jako kdybych pacienta měla v ordinaci, vyšetřila jej sama, případně ještě doplnila vyšetření. Pokud má pejsek šelest, doporučuji kardiologické vyšetření- EKG, echokardiografie včetně dopplerovského vyšetření. Ledviny mohou být poškozeny pokročilým srdečním onemocněním i jiným procesem. Ledvinná nedostatečnost/selhávání je závažný stav, při kterém bych případnou anestezii velmi rozvažovala. Další otázkou je jaký způsob anestezie je pro Vás dostupný (inhalační isofluran/sevofluran, v kombinaci s opiáty a lokální svodnou anestezií) a také patřičný monitoring- u ledvin zejména měření tlaku běhe zákroku. O tom, jak je roziková anestezie pro Vašeho pejska rozhoduje také diagnóza srdečního onemocnění, která ve Vašem popisu chybí. Antbiotika bohužel pomohou jen na chvíli, po 2 týdnech se většinou stav opět vrací. Dlouhodobě je možné také použít nižší dávku antibiotik podávanou kontinuálně, doporučila bych možná změnit Stomorgyl (kombinace dvou antibiotik) na samotný metronidazol nebo třeba amoxicilinklavulanát, ale o léčbě musí rozhodovat a řídit ji ošetřující lékař.

Jsem s pozdravem, Slabá

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.