Poradna

ČASTÉ DOTAZY

Většina našich klientů nám velmi často položí některé z následujících otázek:

Náš starý pes má zubní kámen a potřeboval by ho odstranit. Je pro něj anestezie bezpečná?

Uděláme vše pro to, aby anestezie pro Vašeho miláčka byla co nejbezpečnější. K posouzení míry možného rizika je velmi důležité u zvířete provést předoperační vyšetření (podle věku a zdravotního stavu, minimálně odběr krve, RTG vyšetření hrudníku). Používáme ta nejšetrnější anestetika a standardně volíme ten nejšetrnější způsob podání anestezie (anestezie inhalační). Všechna uspaná zvířata monitorujeme (srdeční a dechová frekvence, EKG křivka, hladina kyslíku v krvi, hladina CO2v krvi, krevní tlak, tělesná teplota), na anestezii dohlíží a řídí ji anesteziolog.Mám malé štěňátko, je mu 6 měsíců a ještě mu nevypadly všechny mléčné zuby. Jak dlouho mám ještě čekat?Výměna mléčných zubů za trvalé by měla skončit maximálně v 6. – 7. měsíci věku. Pokud tomu tak není (nejčastěji u trpasličích a toy plemen), je třeba šetrně mléčné zuby vytrhnout, aby nebránily v růstu zubům trvalým a nevedly ke zvýšené tvorbě zubního kamene a následným obtížím.


Existují rovnátka pro psy?

Ano, i psům je možné „srovnat“ zuby, pokud jim při skusu způsobují bolest a není žádoucí problémové zuby trhat. Typů „rovnátek“ je celá řada, jestli a jaká jsou vhodná pro daného pacienta je třeba uvážit až pod důkladném vyšetření a konzultaci s majitelem. Více v sekci vady skusu.


Můj pes si zlomil zub, je s tím třeba něco dělat?

Ponechat zub s otevřenou dřeňovou dutinou s nervem odhaleným vnějšímu prostředí není humánní. Kromě bolesti by bylo zvíře vystaveno i riziku infekce, která se může šířit dál do celého těla. Více v sekci zlomený zub. V zásadě existují dvě možnosti: zub vytrhnout nebo ponechat. Ponechat je možné zub ošetřený, způsob ošetření se volí podle doby trvání zlomeniny. U čerstvých zlomenin je možné odstranit jen část dřeně zubu, u pokročilých stavů je třeba vyčistit a vyplnit celý zubní kanálek. Je proto důležité se se zlomeným zubem dostavit do veterinární ordinace co nejdříve, nejlépe tentýž nebo následující den.


Mému psovi je cítit z tlamy. Co mu může být?

Zápach z tlamy je způsoben pomnožením patogenním bakterií v dutině ústní. Nejčastěji bývá důsledkem nadměrné tvorby zubního kamene, ale může jej způsobovat i například nádor nebo cizí těleso zaklíněné v dutině ústní. Psa s výrazným zápachem z tlamy je třeba vždy vyšetřit a důkladně prohlédnout celou dutinu ústní.Proč mám psovi čistit zuby? Každodenní čištění zubů je klíčovou součástí hygieny dutiny ústní. Pokud se psovi každý den zuby nečistí, kolem okraje dásní se začne hromadit zubní plak tvořený bakteriemi. Následně se v zubním plaku začne tvořit zubní kámen, který vede k dalšímu dráždění dásní, infekce bakteriemi na zubním kameni destruuje závěsný aparát zubu. Nejenže se zub začne kývat a pes o něj časem přijde, ale hrozí i rozsev infekce do jater, ledvin, mozku, prostaty a jiných orgánů.


Jak mám psovi čistit zuby?

Čištění zubů může být pro majitele i psa zábavné, zejména pokud se s ním začne v raném štěněcím věku. Na začátku je třeba pořídit vhodný kartáček a efektivní zubní pastu určenou speciálně pro psy. Lidská zubní pasta obsahuje látky, které nejsou vhodné k polykání. Použijte malé množství pasty na kartáček a krouživým pohybem „z dásně na zub“ čistěte zuby. Nejvíce plaku se hromadí u okraje dásně, proto je třeba se na toto místo soustředit nejvíce. Zuby je třeba čistit každý den. U nás na klinice provádíme praktickou instruktáž čistění zubů. Více informací také v článku čištění zubů.


Jaké krmivo bych měl psovi krmit, aby měl zdravé zuby?

Je prokázáno, že tvorbu kamene omezuje spíš krmení granulemi než měkkou, vařenou stravou. Existuje několik speciálních diet pro psy, které jsou velmi vhodnou součástí domácí péče o zuby. Tyto diety vyrábějí firmy Hill’s a Roayal Canin a Eukanuba. Kombinace několika metod omezování tvorby zubního plaku/kamene je vždy účinnější (zejména kombinace s čištěním zubů kartáčkem) a u některých psů nezbytná. Dieta samotná nevede k úplnému zamezení tvorby kamene, ale výrazně pomáhá.


Jak často potřebuje pes můj odstranit zubní kámen ultrazvukem?

Vše závisí na rychlosti usazování plaku a zubního kamene, což závisí na mnoha faktorech. O těch je možné se dočíst v sekci zubní kámen. Dívejte se psovi pravidelně do tlamy, soustřeďte se na hromadění žlutého až hnědého materiálu v oblasti zubů kolem okraje dásní. Zejména je třeba odhrnout psovi tvář v oblasti koutku a zkontrolovat i tato „hůře přístupná“ místa. Jakmile objevíte zubní kámen (nejde na rozdíl od plaku setřít), je čas na čištění zubů ultrazvukem u veterináře. Nečekejte, až bude kamene víc, protože bakterie na zubním kameni způsobují zánět dásní. Pokud se kámen včas odstraní, je toto poškození vratné a dojde k úplnému zhojení. Pokud je ale proces rozvinutý, infekce se rozšíří i do závěsného aparátu zubu a tkáně se ani po zákroku plně nezhojí, pes může dokonce o některé zuby přijít, aby mu nezpůsobovaly bolest při žvýkání nebo ho dále neohrožovaly další nadměrnou tvorbou zubního kamene. Obecně platí stejně jako u lidí, že pokud mají zuby vydržet svému majiteli celý život, je třeba každý rok odstranit zubní kámen a hlavně zuby vyšetřit sondou a RTG, zejména je-li někde patologický nález. Délku a cenu takového ošetření může majitel výrazně ovlivnit tím, že bude čistit psovi zuby každý den. Pokud nemůžete psovi čistit zuby, zvažte zejména pořízení diety omezující tvorbu zubního kamene (Hill’s t/d, Royal Canin Dental, Eukanuba), podávání enzymatických gelů do tlamy (Orozyme, Beaphar), výplachy desinfekcí (CHexarinse, Cleandent, Corsodyl), desinfekční gel (Stomodine, Dentaren) nebo přídavek desinfekce do vody na pití (Vet-Aquadent), dále preparátů z mořských řas s prověřeným účinkem (Plaque-Off), a nebo rozličných žvýkacích pamlsků jako například Dentastix. Nic ale není tak účinné jako čištění zubů kartáčkem.


Musí pes být pro odstraňování zubního kamene v anestezii?

Anestezie je pro správné odstranění zubního kamene nezbytná. Plní tyto hlavní tři funkce: znehybňuje pacienta tak, aby při zákroku neublížil sobě ani ošetřujícímu personálu, zabezpečuje bezbolestnost a trubice zavedená do průdušnice u inhalačního způsobu anestezie brání psovi aby vdechoval bakterie, které se při zákroku masivně dostávají do vzduchu. Bez anestezie není možné provést správné vyšetření (sondáž, RTG) ani ošetření (odstranění zubního kamene zpod dásní). Pokud by někdo tvrdil, že lze psovi „odstranit kámen“ bez anestezie, pak je to podvodník, který neví, že zubní kámen škodí nejvíce právě pod dásní, kde vede k dalšímu rozvoji bolestivého onemocnění, které končí ztrátou zubu. V naší ordinaci často vídáme pacienty, kteří mají různě podomácku zubní kámen strhávaný a přestože zuby na první pohled vypadají poměrně „čistě“ pod dásní jsou často velké choboty a mnohdy zuby již není možné zachránit.


Kolik stojí odstranění zubního kamene?

Cena zákroku závisí na závažnosti onemocnění. Čím pokročilejší onemocnění, tím déle trvá ošetření. Pokud je onemocnění vážné a některé zuby se kývou, je pro psa lepší je vytrhnout, čímž se zákrok také prodlužuje. Orientační cenu zákroku je většinou možné stanovit již před zákrokem, někdy je ale třeba na konečný rozsah ošetření a následně cenu nutné počkat až na vyšetření v sedaci, kdy je možné sondou zjistit stav parodontu (závěsného aparátu zubu) a za pomoci RTG objasnit stav okolní kosti.


Moje kočka má na zubech nějaké dutiny, nejsou to kazy?

U koček nebyl zubní kaz zatím zdokumentován. Pravděpodobně se jedná o takzvané resorptivní léze. Zatím není přesně známo, proč k jejich tvorbě dochází. Prokázáno je, že se více vyskytují u zvířat, která současně mají v tlamě i jiný zánět- dásní, parodontu. Jasné ovšem je, že většině koček způsobují VELMI výraznou bolestivost a není žádný efektivní způsob jejich léčby než extrakce. Více informací v sekci resorptivní léze.

 


RADY A TIPY

Čištění zubů

Čištění zubů se provádí kartáčkem a zubní pastou. Nejvhodnější je kartáček psí – má štětiny vhodné tvrdosti a speciální tvar. Alternativně lze použít měkký dětský zubní kartáček nebo nejměkčí zubní kartáček pro dospělé značky Curaprox. Používat je třeba speciální psí (kočičí) zubní pastu, protože je pro žaludek nedráždivá, nepění, neobsahuje jedovatý fluor, ale některá pasta navíc obsahuje enzymy rozkládající zubní plak. Hlavní výhodou psí zubní pasty je její chuť, takže si pacienti na čištění snadno zvykají, protože jsou během čištění touto pastou vlastně odměňováni.

Vzhledem k tomu, že ochota zvířete nechat si zuby vyčistit je v prevenci mnohdy i velmi težkých parodontopatií nebo stomatitid (zánětů celé dutiny ústní) strategická, měl by se chutnosti pasty přikládat velký význam. Pokud se stane, že ochucená veterinární pasta psovi nebo kočce nechutná, může se pro začátek nahradit například šťávou z masové/rybí konzervy nebo jakoukoliv pastovitou až tekutou pochutinou, kterou má zvíře rádo a tu nanést na holý prst nebo prst s gázou. Pokud nelze používat zubní kartáček, je možné opatřit si speciální návleky na prst z textilu nebo použít gázu.

U pacientů, kteří čištění odmítají, je vhodné začít s trpělivým nácvikem s ochucenou pastou. Navykání na čištění vyžaduje u některých zvířat velkou dávku trpělivosti, buďte na to připraveni. Pasta se nanese na prst a nechá se psovi zpočátku jen olíznout, nebo se mu natře na pysky, případně na zuby, ale jen do chvíle než pes začne jevit nelibost. V tu chvíli činnost přerušte a odmítavé chování ignorujte. Po chvíli se k čištění vraťte a psa při vhodném chování neustále chvalte a odměňujte pastou nebo pamlskem, při nevhodném ignorujte a činnost přerušte.

Takto postupně během několika dní se Vám může podařit propracovat se psovi do tlamy jen prstem s pastou, poté postupně zopakujte celý postup s kartáčkem na prst (nebo gázou či textilním návlekem). Začínejte vždy ze strany a postupujte směrem dozadu a dopředu – psi nejlépe tolerují manipulaci v dutině ústní ze strany, nejhůře zepředu. Většinu psů při trpělivém postupu lze čištění naučit. Čištění se provádí krouživým pohybem směrem z dásně na zub. Nejlepší je každodenní čištění. Bylo prokázáno, že čištění obden nemá poloviční efekt oproti každodennímu, ale ještě nižší. V principu jde o rychlost kumulace bakterií na povrchu zubu. K té dochází již během několika hodin a usazování minerálů na ni bezprostředně navazuje. Za odměnu je možné i po čištění podat psovi pamlsek nebo rovnou denní dávku krmiva (zbytky krmiva v dutině ústní nepředstavují pro rozvoj zubního kamene a zánětu závěsného aparátu zubu takové riziko jako pro vznik kazu u lidí, výjimkou jsou psi trpící zubním kazem, což je u psů oproti lidem relativně málo častá diagnóza).

U agresivních jedinců, u kterých hrozí, že svého majitele pokoušou, se zřejmě jedná o poruchu chování – agresivitu vůči majiteli a proto se poraďte s odborníkem o jejím řešení. Často to vyžaduje delší konzultaci a uplatnění celé řady opatření, ale při dobré vůli a trpělivosti je naděje na úspěch.

Na našem pracovišti provádíme praktickou instruktáž čištění zubů, klientům pomáháme určit rozsah vhodné péče o dutinu ústní tak, aby se předešlo vzniku onemocnění, v těžších případech alespoň ke zpomalení jeho postupu. Při pravidelných kontrolách pomáháme klientům najít tu správnou míru péče a správnou kombinaci jejích jednotlivých metod.Na našich facebookových stránkách najdete i videa, která se čištění zubů týkají. Prevence je vždy levnější než řešení následných vážných obtíží. Ze všech preventivních opatření je čištění zubů nejúčinnější (až 80% efekt) a nejlevnější.


Krmení granulemi

Krmení speciálními granulemi se zaručeným účinkem je dalším velice vhodným preventivním opatřením. Je prokázáno, že psům, kterým se krmí měkká strava se zubní kámen tvoří mnohem více než těm krmeným granulemi. Týden po profesionálním očištění zubů ultrazvukem a zahojení dásní již nebývá kousání pro psy a kočky bolestivé, je proto vhodné (pokud již nejsou granulemi krmeni) na ně přejít. To by se mělo činit postupně během několika dní, aby se tak předešlo zažívacím obtížím spojeným se změnou stravy. Existují granule – veterinární dieta Hill’s t/d – přímo určené pro psy a kočky s nadměrnou tvorbou zubního kamene. U psů se granule vyrábí ve dvou velikostech-pro psy pod 7 kg Hill’s t/d mini a pro větší psy Hill’s t/d large. Výrobce dokonce provedl studii, která dokazuje, že zkrmování dietních granulí na čištění zubů u koček je účinnější než čištění zubů. Firma Hill’s vyrábí i řadu preventivních granulí – Oral care – pro psy a kočky.

Dalším možným výběrem je krmivo od firmy Eukanuba, které v granulích pro všechny kategorie psů i koček obsahuje látky zabraňující usazování zubního kamene (Dental care formula). Tyto granule jsou efektivní i po namočení. Rádi Vám dáme vzorek tohoto krmení na ochutnání. Výrobce poskytuje navíc na chutnost svého krmiva záruku – pokud Vašemu miláčkovi nechutná, dostanete po přinesení krmení zpět do ordinace peníze.

Dieta od firmy Royal Canin (dental) by v sobě měla spojovat výhody předchozích dvou diet.

Účinnost krmení granulemi v prevenci vzniku zubního kamene se pohybuje kolem 30 – 40 %.

Nevěřte výrobcům, kteří tvrdí, že jejich produkty jsou vhodné na čištění zubů, pokud svoje tvrzení nemají podloženo klinickou studií. Může se jednat jen o marketingový tah a peníze investované do takovýchto „pochoutek“ raději ušetřete a použijte pro doopravdy účinná opatření. Byli bychom rádi, kdyby Vám naše stránky pomohly se v této problematice orientovat.


Potravní doplňky a pamlsky

Podávání účinných potravních doplňků (Plaque-Off) je dalším možným příspěvkem k dobré domácí hygieně dutiny ústní. Jedná se o prášek vyrobený z mořských řas, který má v klinických studiích ověřený 30 – 40% účinek na snížení množství bakterií v tlamě, zápachu z tlamy, míru zánětu dásní a množství usazeného zubního kamene.

Žvýkání pamlsků k tomu určených je dalším vhodným doplňkovým opatřením. Je pro psa s onemocněním parodontu zdravou hrou. Existují žvýkací plátky napuštěné enzymy ve dvou velikostech pro každodenní žvýkání (CET, Orozyme). Doporučit lze také Pedigree Dentastix – pochoutku s tvarem, který zaručí co největší kontakt se zubem během žvýkání. Obecně lze doporučit všechny výrobky ze sušené kůže, sušené uši, pokud po nich zvíře nemá zažívací obtíže. Vše co pes žvýká intenzivně delší dobu čistí zuby přímo kontaktem (bohužel hlavně na skusných plochách, kde zubní kámen nebývá problém) a zvyšuje i produkci slin, proto zlepšuje samočistící schopnost dutiny ústní. Účinnost těchto pamlsků v boji proti usazování zubního kamene je okolo 20 %.


Vhodné hračky

Při výběru hraček pro psa je třeba z pohledu zdraví jeho zubů dbát na jejich tvrdost, pevnost a drsnost jejich povrchu. Příliš tvrdé hračky mohou vést ke zlomení zubu. Patří mezi ně kosti, hračky z tvrdých plastů, kameny, kovové předměty a podobně. Dobrým vodítkem je zkouška tlakem prstu – povrch musí být při stlačení pružný. Pokud se vám nepodaří v předmětu prstem vytvořit „otisk“, je příliš tvrdý.

Při kousání předmětů, které nejsou poživatelné a pes je schopen je rozkousat hrozí jejich spolknutí a ucpání zažívacího aparátu, což bývá často živost ohrožující stav v závislosti na velikosti pozřených částí. U větví a klacků mohou větší třísky zůstat zaklíněny v dutině ústní nebo zapíchnuty v dásních. Mohou poté působit výrazné poškození, odumírání tkání, zánět, silný zápach z tlamy. Po hře s klackem proto prohlédněte psovi tlamu.

Další rizikovou hračkou jsou tenisové míčky. Jejich povrch je po znečištění zeminou, pískem apod. natolik abrazivní (drsný), že při častém nošení a žvýkání mohou způsobit razantní obroušení zubů. Zub se s obrušováním vyrovnává přírůstkem zuboviny zevnitř zubu a zkracuje tak dřeňovou dutinu. Pokud však je rychlost obrušování příliš vysoká, zubovina se nestíhá tvořit tak rychle a může dojít k otevření dřeňové dutiny se stejnými následky jako při zlomení zubu.

Výplachy desinfekčními prostředky

Výplachy desinfekčními roztoky jsou pomocným opatřením, které má za úkol snížit množství bakterií v tlamě, redukovat tak množství zubního plaku a tím snížit tvorbu zubního kamene a také omezit zánět dásní a ozubice, který se v pokročilých stádiích onemocnění parodontu objevuje.

Používáme ho po zákroku v dutině ústní a dlouhodobě především u psů, kteří netolerují čištění zubů nebo jako doplněk k čištění. Vhodné je tlamu vyplachovat alespoň 2x denně. Roztoků existuje celá řada, jak lidských (Corsodyl, Cleandent), tak psích, nejúčinnější desinfekční látkou pro dutinu ústní je chlorhexidin.  Účinnost toho preventivního opatření co se týče hromadění zubního kamene se pohybuje kolem 30 – 40 %.


POLOŽENÍ DOTAZU

Pokud máte nějaký jiný dotaz, na který byste rádi získali odbornou odpověď, napište jej do formuláře níže. Pokud chcete, můžete přiložit i fotografie. Pokud chcete být informováni o tom, že Váš dotaz byl zodpovězen, uveďte, prosím, svou e-mailovou adresu, abychom Vám mohli poslat upozornění. Snažíme se odpovědět co nejdříve. Po zodpovězení bude Váš dotaz i odpověd publikován v Aktualitách, aby případně pomohl i dalším zájemcům…

Nazvěte, prosím, přiložený obrázek například „dotaz1.jpg“. Fotografie předem zmenšete alespoň na velikost 1200 x 800 (900) pixelů.

Komentáře jsou zakázány.