Anestezie a onemocnění zubů u starého psa

Dotaz:

Dobrý den, mám dotaz ohledně naší fenky jezevčíka. Je jí 17 let, a od 11 let má špatné zuby, žádný veterinář jí už nechtěl uspávat (prý je na to stará a nemusela by se probudit). Teď má zánět v celé dásni, nateklé tváře, výtoky z nosu. Nemá už žádnou chuť k životu, celý den spí, nechce chodit ven, ale žere normálně.na dotek jí to ale bolí. Moc si nevím rady co s ní mám dělat, nechci aby se nějak trápila.

Odpověď:

Dobrý den,

jaká jsou anesteziologická rizika (zda pes vydrží anestezii) se dá zjistit vyšetřením- celkovým klinickým, vyšetřením krve a podle těchto nálezů eventuálně dalšími doplňkovými vyšetřeními. Pak se dá všechno probrat. Věk není diagnóza. Je možné, že Váš pes je na svůj věk jinak zdravý a zuby ho trápí a ohrožují už i na životě, pokud se bavíme o zánětu čelisti. Pravděpodobné jsou i píštěle do nosu a do očí. Než by se pes dostal k nějakému zákroku, bylo by vhodné mu podat léky, nejlépe současně s vyšetřením krve, aby bylo zřejmé, jestli a jaké léky může.

Pokud máte zájem, můžete se mi ozvat začátkem příštího týdne (tento týden jsme pracovně v zahraničí) a nebo se obraťte na vet. stomatologa- www.vet-stom.cz.

S pozdravem, MVDr. Slabá

 

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.