Dotaz: extrakce molárů u morčat

023884-x-0000193d-3 023884-x-0000193e-3 023884-x-0000193d-3 023884-x-0000193e-3

Dotaz:

Dobrý den,

morčeti museli být odstraněny 2 stoličky, jedna plně prorostlá kořenem skrz kost a jedna vedlejší, jelikož se začali doslova drolit a morče nechtělo jíst. Po extrakci se morčeti výrazně ulevilo, začalo mít opět schopnost jíst trávu, granule, zeleninu, seno, okusovat vetvicky, po nějakém case mu byli vytrženy i protilehlé 2 horní stoličky, které překáželi a přerustali do tváře. A najednou to vypadá, že se i přední hlodáky opět obrušují, dokonce to vypadá, že se i zbývající stoličky (ačkoliv mnohé také protostlé) rovnoměrně obrušují. Nicméně, morče je 6 měsíců po extrakci dolních stoliček a dáseň se přesto zcela ještě neuzavřela (přestože dáseň u vytržených horních stoliček během pár tydnu ano)- kvůli tomu tam stále zatéká něco, a morčeti se pod čelistí dole v tom místě dělají zřejmě malé abscesy s hnisem, který není ani trochu cítit, nyní se čeká na rozbor. Poslala jsem svůj dotaz panu Jeklovi do brna a on mi odpověděl, že: Dobrý den,
dle RTG snímků to vypadá, že v místě nad extrakcí zubů je novotvořená kost, která pravděpodobně zabraňuje uzavření chirurgické rány. Doporučuji tuto novotvořenou kost odstranit. Známky celkové demineralizace na RTG nejsou patrné. Ostatní změny souvisejí s onemocněním dentice. Podání vitamínu D bych tedy v tuto chvíli nedoporučil.
Nicméně absolutně netušíme kterou kost myslí, jelikož jste vysloveně specialistka na zuby, pomohla byste mi to určit,abych to mohla předat svému veterináři ? Moc byste mi s tím pomohla, jelikož si nedokážu vysvětlit jakto že žere lépe než kdykoliv jindy, ani ty abscesky co se ji delaji ji vubec neprekaz v jidle, ale ta dasen se proste ne ne uzavrit. Přikládám RTG snímky. Mnohokrát děkuji za jakoukoliv odpoved.

Odpověď

Dobrý den, myslím, že pokud nevíte co Dr. Jekl myslí, bylo by dobré se zeptat jeho. Každopádně by hlavně měl RTG nález interpretovat a řešit ošetřující lékař, protože diagnóza je vždy skládanka všech nálezů a jenom na základě RTG po mailu provádět nějaké závěry je obtížné a obecně by mohlo  být zavádějící.

Podle mě myslí Dr. Jekl kost , která je vidět na rtg snímku pod červenou šipkou, ale je asi obtížné to vysvětlovat Vám, jako majiteli, natož po mailu. Pokud si Váš ošetřující lékař neví s pacientem rady, doporučuji, aby Vás odeslal na pracoviště, kde jsou schopni takový stav komplikací po extrakci řešit, Dr. Jekl je specialista a určitě se Vám bude rád věnovat.

Přeji, ať se vše řádně vyřeší a jsem s pozdravem

MVDr.Slabá

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.